A SUI hálózat

SUI hálózat működéséről

A SUI hálózat fehérkönyve : 🔗 ITT

A SUI hálózat egy Layer 1 azaz elsőrétegű blokklánc. Fő koncepciója a skálázhatóság és a nagy teljesítmény biztosítása, lehetővé téve a gyors és olcsó tranzakciókat. Különlegessége a paralel tranzakciófeldolgozás, amely jelentősen növeli a hálózat hatékonyságát más kripto hálózatokhoz képest.

A paralel tranzakciófeldolgozást a SUI hálózat objektumok alapján végzi, ez az ismérve talán megkülönbözteti más kripto hálózatoktól.

Erről a hálózatról érdekes előtörténeti infó, amit így rögtön felvezetőként tálalok is

SUI egy okosszerződés alapú 🔗 Proof of Stake konszenzus mechanizmusra épülő blokklánc. A Move programozási nyelv használatával fejlesztették ki. A Move programozási nyelvet eredetileg a Meta által javasolt Diem blokklánchoz hozták létre.

A SUI hálózat működésével kapcsolatban az ismereteket természetesen korrekt módon nyújtom. De azért azt megjegyezni kívánom már itt az előszobában, hogy annyira nem bízok benne. 💭Hogy miért❓ A Move programnyelv és az említett Diem blokklánc összefüggésben állnak a Meta-val (korábban Facebook) és Mark Zuckerberg személyével. A Diem projektet (korábban Libra) végsősoron a Meta indította.

A jelenleg még mindig 🔗Facebook néven futó, de természetesen már Meta védjegye alatt működő közösségi hálózat az égvilágon semmi olyat nem produkál amiből reálisan a demokratizálódás ösvényére következtethetnék. Ugyanakkor az a pletyka járja, hogy a SUI tulajdonképpen a Meta felhagyott blokklánc-vállalkozása. Ezzel kapcsolatban szerintem tisztán viszont sosem lehet majd látni.

Egyelőre én két okát látom annak, hogy szerencsére a Meta nincs térnyerő pozícióban:

✅ Az egyik az, hogy a 3D technológiát nyújtó eszközök méregdrágák, s egyáltalán nem nyújtanak élethű élményt.

✅ A másik ok pedig az is lehet, hogy hozzám hasonlóan a világhatalmi mániában szenvedő Mark Zuckerberg úrról – aki a mai napig 10 percenként egy tárgyalás közepette képes felugrani és elkiáltani magát, hogy világuralom – nem igazán tudják elképzelni egy tényleges decentralizált alapokra fektetett hálózat jövőképét.

A SUI hálózat párhuzamos tranzakcióvégrehajtást használ, ami lehetővé teszi számára, hogy gyorsabban hajtsa végre a tranzakciókat, mint azok a blokkláncok, amelyek sorban hajtják azokat végre.

A SUI más funkciókat is használ, mint például az eszköztulajdonlás és az elosztott számítástechnika a skálázhatóság javítása érdekében.

Mi a hálózat koncepciója❓

A SUI hálózat át kívánja hidalni a web3 bonyolultságai és a web2 hozzáférhetősége közötti szakadékot, innovatív megoldásokat kínálva a dappok és a blokklánc ökoszisztémák számára.

📜 A múltról, a gyökerekről, hogy tisztán lássuk, miképpen jutottunk el a SUI hálózat gondolatáig


A Mysten Labs, a SUI blokklánc mögött álló csapat több mint 300 millió dolláros tőkét bevonzó hadjárata után az intelligens szerződéses blokklánc már egészen figyelemre méltóan indult. Ezeket a finanszírozási programokat nagy kockázati tőkések támogatták. Ilyen volt a Circle, a Binance Labs, a Lightspeed Venture Partners, vagy például az NCSoft.

📣 Jelenleg a SUI hálózatot a Meta felhagyott blokklánc-vállalkozásának, valamint a Diem két fő spinoff projektjeként tartják számon. 👇

Ide kapcsolható a SUI társalapítói, köztük volt Meta-alkalmazottak, akik jelentős szerepet játszottak a már megszűnt Diem blokklánc fejlesztésében.

A Diem projektek mögött eredetileg egy olyan platform kifejlesztése volt, amely hihetetlenül gyors tranzakciófeldolgozási sebességet kínál lényegesen alacsonyabb díjak mellett. Az egykori álláspontok szerint a biztonság feláldozása nélkül. Szemmel láthatóan a SUI hálózat arra törekszik, hogy ennek az ötletnek a tetejére építsen egy olyan önálló, független blokkláncot, amely gördülékeny és rugalmas alkalmazkodást kínál. Különböző web3 használati esetekben gondolkodnak.

Kilenc hónapig tartó ösztönző teszthálózati programja után a SUI blokklánc 2023. május 3.-án elindította főhálózatát, amelyen a tranzakciók már élesben működhettek.

Mindezen felvezető után, hogy működik a SUI hálózat?

A SUI egy intelligens szerződéses blokklánc-hálózat. A konszenzus mechanizmus elvének főtáplálója, ahogy írtam feljebb a PoS – Proof of Stake, de igazából ennek egy változatát a Delegated Proof of Stake (DPoS) konszenzus-algoritmust futtatja. Azt állítja, hogy szupergyors tranzakciófeldolgozási sebességet és viszonylag alacsony tranzakciós díjat kínál.

Amit széleskörű 👥felhasználói táborának nyújtani kíván :

  •  125 000 TPS-t és körülbelül 0,001 USD tranzakciós díjat.

A TPS (Transactions Per Second) a kripto hálózatokon az egy másodperc alatt feldolgozott tranzakciók számát jelenti!

Mivel a SUI egy Layer 1 hálózat, képes saját konszenzusrendszert futtatni és támogatni a dAppokat, ahol az alkalmazások a hálózatán működnek anélkül, hogy egy szülőhálózatról kellene áthidalniuk.

A SUI hálózat támogatja a DeFi, NFT és tucatnyi hasznos alkalmazást. A hálózat tehát tényleg önálló és nem egy másik hálózat tetejére épült. Layer 1 státuszából eredően csakis önálló hálózat lehet. De, azért egy másik gondolatra épült, s itt nem tudom mellőzni azokat a tényeket, amelyekre már rávilágítottam. Azaz a főnök mindig az, aki a tőke bevonzást sikerre vitte, azaz az eredeti ötletgazda. Számomra pedig a 🐟 hal mindig a fejétől bűzlik 😂

A SUI azt állítja, hogy hálózata megőrzi a nagy blokklánc-hálózatok biztonsági szintjét, miközben javítja a feldolgozási sebességet és az általános hatékonyságot. Ezeket a funkciókat a Move programozási nyelv, a SUI párhuzamos tranzakciós algoritmusa és a DPoS konszenzus algoritmus biztosítja.

A működési filozófiájáról 

Az 🔗 Ethereum hálózathoz és más hasonló intelligens szerződéses blokkláncokhoz hasonlóan a SUI hálózat is egy virtuális gépet működtet. A virtuális gép egy számítógépes feldolgozóegység szoftverváltozata. Ez egy virtuális automata, amely megváltoztatja a hálózat állapotát a szerződéses fiókokból származó utasítások szerint. Ezeket az utasításokat olyan programozási nyelvre írják vagy fordítják le, amellyel a gép tud dolgozni.

A SUI blokklánc főbb szereplői közé tartozik ahogy a témámban már többször utaltam ezekre;

A Move programnyelv szerepéről

Move programnyelv amit a SUI hálózat fejlesztésére használnak.A Move programozási nyelvet a Rust programozási nyelv inspirálta. A Meta csapata fejlesztette ki a Diem blokklánchoz. Úgy tervezték, hogy optimalizálja a blokklánc biztonságát azáltal, hogy kijavítja a Rust kulcsfontosságú problémáit. A Move felépítése támogatja a biztonságosabb és gyorsabb alkalmazások fejlesztését. Meghatározza az eszköztulajdonlást kódszinten, lehetővé teszi az okosszerződések számára a biztonság öröklését, és lehetővé teszi a virtuális gép számára, hogy könnyen lefordítsa és végrehajtsa ezen szerződések parancsait.

A Move fejlesztők azt állítják, hogy a nyelv lineáris végrehajtási típusa megoldást jelent az újra belépési problémára, amely más okosszerződés-nyelveket, mint amilyen például a Solidity vagy a Vyper, érint. Ez úgy működik, hogy a virtuális gép a parancs végrehajtása után törli az erőforrásokat az egyes függvények végrehajtási ciklusából.

Ez a programnyelv tehát gyorsabb fordítási időt biztosít az alacsonyabb absztrakciós szint miatt, és jobb biztonságot kínál a lineáris típusú végrehajtásnak köszönhetően. Egyéb funkciók, mint például a fordítási szintű ellenőrzések a bytecode hibák csökkentése érdekében, és a szintaxis szintű interoperabilitás (a Move bytecode átláthatósága miatt) teszik a Move-ot élvonalbeli nyelvvé az 🔗 okosszerződések fejlesztéséhez.

A DPoS féle konszenzusos algoritmusról

Nem kívánom ezt hosszan részletezni, ugyanis ennek a konszenzus mechanizmusnak a lényegét megértheted a 🔗Delegated Proof of Stake írásomból.

A SUI hálózat a biztonságát delegált validátorokra bízza. Minden epochában egy validátor készletet választanak ki, hogy új blokkokat érvényesítsenek és a láncot növeljék az új blokkok láncba történő hash-elésével. A validátorok a hálózaton tétbe helyezik eszközeiket, és esélyük van kiválasztásra a csomópontjukon tétbe helyezett eszközök mennyisége alapján. A validátorok jutalmul az újonnan generált tokenek egy részét kapják.

A SUI hálózat egy díjrendszert is működtet, amely kompenzálja a validátorokat az érvényesítési feladatokhoz dedikált infrastruktúrákért. Ezt a díjat a szokásos tranzakciós díj részeként számítják fel.

Körülbelül 100 érvényesítő van a SUI hálózaton. Hát kevesen vannak na. Azt a látszatot kelti, mintha egy klub lenne, ahova csak a kiváltságosok kerülnek be. Szerintem emiatt is redukálódik a hálózat decentralizált értéke, s 51%-os támadások elszenvedésére is hajlamos lehet. Ugyan az alacsony érvényesítők száma hozzájárul a hálózat sebességéhez is, mivel a hálózat rövidebb idő alatt képes konszenzusra jutni, összehasonlítva más, magasabb validátorszámú hálózatokkal, de számomra összességében annyira nem bizalomgerjesztő.

Párhuzamos tranzakció végrehajtás

SUI párhuzamos tranzakcióvégrehajtási rendszert alkalmaz. Ez a rendszer egyszerre kezeli a hálózati tranzakciókat, szemben az egymás utáni végrehajtással, amelyet a szekvenciális tranzakcióvégrehajtási rendszert használó hálózatoknál tapasztalhatunk. A SUI hálózat azt állítja, hogy ez a rendszer jelentősen hozzájárul a szupergyors tranzakciófeldolgozási sebességéhez.

A párhuzamos végrehajtási rendszer egyszerre több állapoton keresztül irányítja a SUI hálózatot, és egységes végrehajtás utáni állapotot biztosít. Az RPC* több tranzakciót táplál a hálózatba meghatározott sorrendben. A hálózat ezeket a tranzakciókat egyszerre érvényesíti több szálon. A végső érvényesítési sorrend eltérhet, de ez nem befolyásolja a hálózat  végső állapotát.

*: Az RPC (Remote Procedure Call) egy olyan protokoll, amely lehetővé teszi egy program számára, hogy egy másik programot hívjon meg egy másik számítógépen, mintha helyben futna.

A párhuzamos feldolgozás a SUI hálózat minden erőforrását felhasználja, több CPU-t bevonva és a hálózat feldolgozási kapacitását megosztva egyszerre több kérés kezelésére. A szekvenciális tranzakcióvégrehajtással ellentétben a párhuzamos feldolgozás hatékonyan használja a hálózat erőforrásait, nem hagy kihasználatlan vagy felesleges feldolgozási kapacitást a hálózatban, és magasabb áteresztőképességet biztosít.

A SUI hálózaton a tranzakciók egyszerű és összetett tranzakciókra vannak osztva. Az egyszerű tranzakciók megkerülhetik a konszenzust és azonnal végrehajtódnak.

Egyszerű tranzakciók

Az olyan tranzakciók, mint a szokásos P2P műveletek a birtokolt eszközökről, egyszerűnek minősülnek.

Komplex tranzakciók

Összetett tranzakciók (mint például a megosztott objektumokat tartalmazó tranzakciók) konszenzusrendszert igényelnek, és eltérően kezelik azokat. A SUI hálózat a 🔗Bullshark és 🔗Narwhal rendszereket alkalmazza a hálózat konszenzusrendszerének részeként az összetett tranzakciók kezelésére.

A Bullshark rendezi a tranzakciókat sorrendjük szerint, és lehetővé teszi a lassabb érvényesítők számára, hogy hozzájáruljanak a konszenzushoz.

Azonban, annak érdekében, hogy a tranzakciók gyorsan feldolgozásra kerüljenek, a Narwhal megkerülőt futtat az összetett tranzakciókhoz. A Narwhal egy Bizánci Hibatűrő (BFT) konszenzus és DAG mempool. Ez a hálózat konszenzus rendszerének adat elérhetőségi rétegje, és lehetővé teszi a blokkok hash-elését még akkor is, ha néhány tranzakció sikertelen. Mint Adat Elérhetőségi (DA) rendszer, a Narwhal tárolja azon tranzakciók részleteit, amelyekhez megkerülőt futtatott, ez biztosítja, hogy a hálózat képes legyen ezeket a tranzakciókat visszakeresni és megfelelően érvényesíteni szükség esetén.

A megkerülő alatt azt értem, hogy a rendszer egy alternatív utat használ az összetett tranzakciók gyorsabb feldolgozása érdekében, anélkül, hogy a szokásos, hosszabb folyamaton mennének keresztül.

A SUI hálózat fő jellemzőit az alábbiakban összegezném

A Sui hálózatot végtelen skálázhatóság elérésére tervezték.

A Narwhal konszenzus úgy állítható be, hogy a hálózatok akár 130,000 TPS-t is elérjenek. A SUI hálózat akár 125,000 TPS-t is képes kezelni. Azt állítják, hogy a hálózatot úgy lehet beállítani, hogy még ennél is több tranzakciót dolgozzon fel.

ℹ️ Azonban a SUI EXPLORER-ből származó információk szerint jelen ✍️ írásom idején a sebesség olyan 136 TPS volt

– fontos megjegyezni, hogy az aktuális használati feltételek itt fontos tényezők❗ A magas TPS és gyors blokklánc véglegesség mellett,

itt vannak a SUI hálózat egyéb kulcsfontosságú jellemzői. 👇

Eszköztulajdonlás

A tulajdonjog és a letét két olyan téma, amelyet a blokklánc technológia határoz meg. Az ötlet az, hogy biztosítsák a 👥 felhasználók számára a valódi letétet az általuk birtokolt eszközök, például NFT-k és egyéb helyettesíthető tokenek felett.

A SUI viszonylag eltérő módon kezeli az eszközöket. A SUI hálózaton az eszközök vagy megosztottak, vagy tulajdonoltak.

A tulajdonolt eszközökről

Egy tulajdonolt objektumnak (vagy eszköznek) csak egy tulajdonosa van, azaz ha egy tulajdonolt objektum birtokában vagy, akkor szuverenitást gyakorolsz az eszköz felett. Ezeket az objektumokat szabadon át lehet adni bárkinek a hálózaton konszenzus nélkül. A tulajdonolt eszközökkel kapcsolatos tranzakciók gyorsan végrehajtódnak, a megosztott objektumokhoz képest.

A megosztott eszközökről

A megosztott eszközöknek több tulajdonosa van; hasonlóan működnek, mint más blokkláncokon lévő eszközök. A megosztott objektummal való tranzakcióhoz a konszenzusrendszernek érvényesíteni kell a tranzakciót.

Eszköz létrehozásának folyamata során a készítő meghatározza ezt a tulajdonságot, mielőtt befejezné a létrehozási folyamatot. Az eszköztulajdonlási rendszer nemcsak a tranzakciókezelési folyamat hatékonyságához járul hozzá, hanem lehetővé teszi a fejlesztők számára, hogy különböző eszköztípusokat hozzanak létre alkalmazásaikhoz.

Elosztott számítástechnika vívmányai ismert jelenség a blokkláncok világában

A blokklánc egy elosztott főkönyvi rendszer. A hálózatot több pont és különböző felhasználók irányítják. A SUI hálózat ezt alkalmazza, de azt állítja, hogy egy olyan fejlesztést tartalmaz, amely lehetővé teszi a magasabb szintű skálázhatóság elérését, ahol az elosztott számítási funkciója a hálózatot az erőforrások növelésével skálázza megnövekedett kereslet esetén.

Ez a kialakítás lehetővé teszi a hálózat számára, hogy a pillanatnyi igények szintjére bővüljön. A SUI fejlesztők hangoztatták, hogy ezáltal a hálózat inkább felhőszolgáltatásként működik, mint egy tipikus blokklánc hálózat.

Ahogy a SUI hálózat iránti kereslet növekszik, a hálózati validátorok több feldolgozási kapacitást tudnak hozzáadni. Véleményül szerint ez stabilan tartja a hálózatot, fenntartja a gázdíjakat, hogy megakadályozza azok normális szint fölé emelkedését. Így alacsonyan tartja a belépési küszöböt, függetlenül a hálózat állapotától.

A számítástechnikai elosztott funkció különösen hasznos az olyan nagy igényű alkalmazások fejlesztői számára, mint például a decentralizált játékok, NFT projektek vagy decentralizált közösségi média alkalmazások.

Az ilyen alkalmazások sokszor különböző előfizetési modellbe burkolják, a hálózati gázdíjakkal kapcsolatos ellenlépéseiket.

Gázdíj koncepció

Sui reméli, hogy alacsony díjak kínálásával csökkentheti a részvételi küszöböt egy decentralizált rendszerben. Ez azonban csak akkor érhető el, ha a hálózat képes egyensúlyt tartani a validátor díjak, a kiegészítő infrastruktúrák és az alacsony díjak megtartásának célja között. A hálózati díj alacsonyan tartása és a tranzakciós díjak jelentős ingadozásának megakadályozása érdekében a SUI hálózat a validátorak árajánlatai alapján határozza meg a tranzakciók érvényesítésének referencia díját.

Ezt a referencia díjat megszorozzák a szükséges számítási egységekkel minden tranzakció esetében, és az extra díjakkal korrigálják, hogy megkapják az egyes tranzakciók díját. Az egyszerű tranzakciók a hálózaton ezért valószínűleg alacsonyabb díjat eredményeznek, mint a bonyolult tranzakciók.

SUI tokenomika

A SUI a SUI hálózat natív kriptovalutája. Mivel ügye a SUI egy önálló hálózat, amelyet jelen publikációmban bemutattam, így ennek fizetőeszköze, tehát a natív kriptovalutája mindenképpen COIN kategória.

ℹ️ A MIST az említett kriptovaluta fillérjének tekinthető, ahol 1 SUI = 1 000 000 000 MIST.

A SUI token támogatja a hálózatot és annak ökoszisztémáját. A tranzakciók díjait SUI-ban kell fizetni. A SUI token a hálózat konszenzusát is táplálja. PoS-alapú hálózatként az érvényesítők a hálózat védelme melletti elkötelezettségük részeként a csomópontjukra koncentrálják a SUI tokent.

Az SUI kriptovalutával rendelkezők is profitálhatnak a rendszerből, ha ezeket a natív SUI tokeneket a preferált érvényesítő csomóponthoz helyezik. Hát igen, ezt hívjuk ügye 🔗 stake avagy kicsit furcsán magyarul írva sztékelés folyamatának.

A SUI DAO-t működtet;

Említett DAO egy decentralizált autonóm szervezet a SUI blokkláncon, amely közösségi döntéshozatalt és irányítást tesz lehetővé.

Az SUI token tulajdonosok a projekt irányítási portálján szavazással járulnak hozzá a projekt irányításához. A SUI ökoszisztémán lévő alkalmazások a SUI tokent referencia tokenként is használják a platformon, és növelik a token értékét azáltal, hogy integrálják az alkalmazásaikba.

Hogy rendelkeztek anno a SUI hálózat fizetőeszközének, tehát a SUI tokenek felosztásáról❓

✅ Összesen tíz milliárd SUI token keringhet az éterben❗

A felosztás alapján

A teljes készlet 50%-át a közösségi tartalékhoz rendelték. A SUI csapat állítása szerint ezt a tartalékot delegációs programokra, támogatási programokra, kutatás-fejlesztésre és validátor támogatásokra fogják felhasználni.

A teljes készlet 14%-át a befektetők kapták,

míg a korai hozzájárulók 20%-ot kapták a hálózattal való interakció támogatására a tesztelési fázisokban.

Nem jön ki a 100% Gond van a matekkal ügye? Nos igen kérem, a maradék 16% a magát marketing szinten sokszor alapítványként megjelölő Mysten Labs tulajdonában van. Pedig ez sosem volt alapítvány. Mindig is INC. azaz vállalat kategória volt. Ez éppenséggel nagyon jól szembe mászik velünk, ha nem vagyunk lusták és belepillantunk a Mysten Labs 🔗 felhasználási feltételeibe.

Zárógondolataim az ismertetett hálózat vonatkozásában

A blokklánc technológia a nehézkes és viszonylag lassú hálózatoktól a karcsúbb és szupergyors hálózatok felé halad.

Bár vannak bizonyos kompromisszumok, a kortárs kriptovaluta alkalmazások és felhasználóik rendkívül hatékony és költségtakarékos hálózatot igényelnek. Olyanokat, amelyek képesek kezelni a szélsőséges használati időszakokat.

A párhuzamos tranzakcióvégrehajtási megközelítéssel és a DPoS konszenzus algoritmussal a SUI hálózat megpróbálja ezeket a funkciókat biztosítani anélkül, hogy teljesen elveszítené a biztonságot és a decentralizációt. Persze itt a hangsúly a TELJESEN kifejezésen van 😂

A SUI azt állítja, hogy sok kívánatos funkciót kínál, lenyűgöző tranzakciófeldolgozási sebességgel és alacsony díjakkal. Azonban a biztonsági állítások talán még jelentősebbek, tekintettel a támadás biztos alkalmazások iránti növekvő igényre. Mondjuk hiába állítják ezt, szerintem rámutattam az 51%-os támadás nagy esélyére.

Megpróbálja majd kihasználni a Move programozási nyelv által támogatott lineáris típusú rendszert és moduláris eszköztulajdonlási algoritmust, hogy olyan platformot biztosítson, ahol a fejlesztők decentralizált megoldásokat telepíthetnek a platform szintű biztonság garantálásával.

Ahogy a projekt ökoszisztémája tovább növekszik, többet fogunk megtudni arról, hogyan teljesítenek ezek a megoldások a gyakorlatban. Azonban normális, hogy némi teljesítményingadozást tapasztalunk, különösen a hálózatra telepített alkalmazások esetében.

Összességében a meglátásom az, hogy maximálisan érthető, hogy pont a párhuzamos tranzakció végrehajtás területén időrendileg nem is sokkal később, egy másik önálló hálózat miért is kezdte szárnyait bontogatni. 👇

Hiába na, a Mark Zuckerberg féle gyökerek, amelyre kellő precizitással rámutattam egyéb alternatív megoldásokért kiáltanak! Ahol esetleg a decentralizált koncepció nagyobb garanciát élvezhet. Egyébként ha hálózat működésének specifikációját részletező fehér könyv címére rátekintek, hát optimisták az biztos. „The Sui Smart Contracts Platform” – szóval azért ezt az utat magának az Ethereum választotta, amely igencsak az okosszerződések platformjává, mondhatni bölcsőjévé fejlődte ki magát.

👋 Most búcsúzom, de jelzem, hogy a kripto hálózatokkal kapcsolatos ismertetőanyagaim következő állomása, pont a három hónappal később létrejött másik hálózat lesz, amely szintén a párhuzamos tranzakció végrehajtás területén jeleskedik, de más működési móddal.

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük